Polska Szkola w Dublinie
polska szkola w dublinie
Polska szkola Dublin                        
Nauka
Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem.
Steve Jobs - miliarder, wizjoner, geniusz
»  więcej
Sport
Nie mam nastroju na emeryturę. Ona jest dla młodych ludzi.
Alex Ferguson - legendarny trener Manchester United
»  więcej
Sztuka
Literatura to najprzyjemniejszy sposób ignorowania życia.
Fernando Pessoa - portugalski poeta i pisarz
»  więcej
Kultura
Europa potrzebuje więcej takich krajów jak Polska.
Bono, wokalista U2, Dublińczyk
»  więcej
Ruszyła Kampania #KTOTYJESTEŚ   31 sierpień 2018 (11:06)
Ruszyła Kampania #KTOTYJESTEŚ

Ruszyła Kampania #KTOTYJESTEŚ


Rozpoczęła się kampania społeczna #KTOTYJESTEŚ promująca naukę języka ojczystego wśród Polonii. Polska Szkoła SEN jest częścią tej kampanii jako partner merytoryczny. To ogromny sukces naszej szkoły jako pomysłodawcy projektu, który skierowany jest do polskich rodziców żyjących poza granicami kraju, a którzy z różnych powodów nie uczą dzieci języka polskiego, nie decydują się na wysłanie ich do polskiej szkoły lub odkładają tę decyzję na później.

"Poprzez kampanię zwracamy uwagę na to, że Polska czeka na tych ludzi" - podkreślił Michał Falkowski Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, współorganizatora, obok Senatu RP, kampanii. Zwrócił uwagę, że język polski dla powracających z zagranicy Polaków da im szansę włączenia się w pełni w życie społeczne i polityczne.
Profesor Jadwiga Cieszyńska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która regularnie odwiedza naszą szkołę, podkreśla, że nauka języka ojczystego wpływa na budowanie tożsamości dzieci i młodzieży. Rodzice, którzy umożliwiają dzieciom bycie w pełni dwujęzycznymi, dają im szansę na zbudowanie zintegrowanej tożsamości. Pozwala im się dobrze czuć w rzeczywistości kraju, w którym mieszkają.

Dyrektor naszej szkoły Tomasz Bastkowski wskazał podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię, że ludzie dwujęzyczni, oprócz tego, że lepiej sobie radzą w życiu i na rynku pracy, mogą być także ambasadorami Polski za granicą. Zaznaczył także, że lepiej znać dwa języki niż jeden. "Niestety bardzo dużo osób rezygnuje z tego przywileju. Język polski jest przez migrantów przekazywany w pełni - z czytaniem i pisaniem - niespełna 15, maksymalnie 20 procentom dzieci" - powiedział. Zdaniem Dyrektora Bastkowskiego, dzieje się tak, ponieważ wśród rodziców rozpowszechnione jest wiele mitów. "Nie każdy wie, że są olbrzymie zagrożenia płynące z wyparcia języka ojczystego. Dzieci, które nie uczą się języka ojczystego, dużo trudniej uczą się drugiego języka. Bez wsparcia rodziny, kontekstu trudniej im dojść do pełnej nawet jednojęzyczności w miejscu przebywania - w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Ponadto problemem jest tożsamość i olbrzymie problemy emocjonalne w wieku dorastania. Te osoby są gorzej wykształcone, mają gorszą pracę i mają też problemy emocjonalne, które przekładają się na życie osobiste" - ocenił.

W opinii Tomasza Bastkowskiego, kolejnym skutkiem nieuczenia dziecka języka ojczystego jest utrata więzi z rodziną w Polsce. "Nie bez powodu głównym bohaterem spotu jest dziadek. Skutkiem wypierania ojczystego języka jest rozbicie rodzin, koszmar tych dziadków. Osoby bezpośrednio ze sobą spokrewnione siedzą ze sobą przy stole i nie mogą ze sobą zamienić jednego zdania" - podkreślił.

Kampanię wraz z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie współorganizuje i finansuje Senat RP. Na kampanię składają się 3 spoty video, które za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych będą rozpowszechniane wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Elementem kampanii jest serwis internetowy www.ktotyjestes.pl, zawierający między innymi listę zagranicznych placówek edukacyjnych uczących języka polskiego oraz formularz do konsultacji z ekspertami akcji, fakty i mity na temat dwujęzyczności i listę korzyści płynących z bycia dwujęzycznym.

Link do pierwszego spotu:
https://www.youtube.com/watch?v=fff6e8EUf3Y
Komentowanie wyłączone!
OSTATNIO DODANE ZDJĘCIAZOBACZ WIĘCEJ >>
Polska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - Dublin

Nadchodzące wydarzenia
Najnowsze video szkoły SEN

.